Przyczyny ostrej biegunki

Biegunka o charakterze ostrym najczęściej występuje jako odpowiedź na zatrucie bądź zarażenie wirusami, bakteriami lub grzybami. O biegunce ostrej mówimy wówczas, kiedy chory oddaje co najmniej 3 luźne stolce w ciągu dnia i trwa ona nie dłużej niż dwa tygodnie. Najczęściej przy ostrej biegunce potrzeba wypróżnienia się jest częstsza, a w wydalanym stolcu pojawić się może śluz, ropa bądź krew.

Co może wywołać ostrą biegunkę?

Jedną z najczęstszych przyczyn ostrej biegunki jest zakażenie rotawirusami bądź norowirusami, potocznie nazywane przez wiele osób „grypą żołądkową” bądź „grypą jelitową”. Biegunka występuje wówczas z wymiotami, podwyższoną temperaturą oraz ogólnie złym samopoczuciem. Wirusami, które wywołują ostrą biegunkę, łatwiej się zarazić niż wirusem grypy, zwłaszcza jeżeli zaniedbamy higienę osobistą bądź znajdujemy się w miejscu o niskim standardzie sanitarno-epidemiologicznym, na przykład w czasie wakacyjnego wyjazdu. U wielu osób nawet sama zmiana klimatu może wywołać biegunkę, zwłaszcza jeżeli szybko sięgną po lokalne przysmaki bądź będą pić wodę z niesprawdzonych źródeł. Rzadziej ostra biegunka ma podłoże bakteryjne czy grzybiczne. U niektórych osób zdarza się również tak, że biegunka jest spowodowana stresem. Rozwolnienie może być również działaniem niepożądanym niektórych leków.

Jak leczyć ostrą biegunkę?

W leczeniu biegunki przede wszystkim stosuje się leki zawierające loperamid, takie jak na przykład Stoperan Plus. Jego skład został uzupełniony o symetykon, który wraz z łagodzi skurcze brzucha występujące przy biegunce. Połączenie tych dwóch substancji może skracać czas trwania biegunki nawet o 30%. Stoperan Plus zwiększa wchłanianie wody i soli mineralnych, które organizm szybko traci przy biegunce. Z tego powodu w czasie trwania choroby należy pamiętać o zastosowaniu lekkostrawnej diety, a także o odpowiednim nawadnianiu. Najlepiej stosować w tym celu specjalne preparaty, zawierające elektrolity.

Ostra biegunka może zmusić nas do ograniczenia swojej aktywności i popsuć nam wiele ważnych chwil w życiu, dlatego warto mieć w domowej apteczce lek, który zastosujemy doraźnie w przypadku wystąpienia objawów. Jeżeli ostra biegunka trwa dłużej niż dwie doby i nie ustępuje pomimo zażywania leków, wówczas należy wybrać się do lekarza.