Biegunka w podróży – jak sobie radzić?

Każda podróż najczęściej jest miłym wydarzeniem. Najlepszą wycieczkę może jednak zepsuć biegunka, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nią uchronić i jak ją leczyć, jeżeli wystąpi.

Co może spowodować biegunkę?

Biegunka w czasie podróży, zwana często biegunką podróżnych, występuje zwykle w przypadkach wyjazdów do egzotycznych krajów. Odpowiedzialne za jej wywołanie są bakterie. Mogą one przeniknąć do organizmu wraz z pokarmami, zwłaszcza jeżeli pożywienie kupowane jest u ulicznych sprzedawców, którzy nie dbają o zachowanie odpowiednich warunków przygotowywania dań. Wybierając miejsce, w którym spożywać będziemy posiłek, warto zwrócić uwagę, czy jest tam czysto. Warto także unikać dań podawanych w formie surowej, a także zbyt słabo wysmażonych. Za wywoływanie biegunek często odpowiedzialne są nieumyte owoce oraz niepasteryzowane mleko. U osób, które mają wrażliwy układ pokarmowy, biegunka może wystąpić nawet przy niedalekich podróżach. Rozwolnienie może się wiązać również ze stresem przed podróżą, jednak wtedy objawy mają podłoże psychologiczne.

Objawy

O biegunce mówimy wówczas, kiedy rzadkie stolce pojawiają się kilka razy w ciągu dnia. Najczęściej towarzyszy im ból i wzdęcia brzucha, podwyższona temperatura i ogólne osłabienie organizmu. Jeżeli biegunka jest bardzo nasilona, towarzyszy jej wysoka gorączka bądź w kale jest widoczna krew, należy skontaktować się z lekarzem, który powinien ustalić patogen i zastosować leczenie celowane.

Postępowanie przy biegunce w podróży

Najczęściej biegunka podróżnych trwa dwa, trzy dni i nie wymaga rezygnacji z urlopowych planów. W czasie choroby warto stosować leki zawierające loperamid (np. Stoperan), który uspokaja pracę jelit, zapobiega odwodnieniu, a także zwiększa wchłanianie wody. W czasie choroby należy spożywać lekkostrawne posiłki i uzupełniać płyny. Najlepszym rozwiązaniem będzie picie Elektrolitów rozpuszczonych w wodzie mineralnej, kupowanej w zamkniętych butelkach, zwłaszcza jeżeli jesteśmy w tropikalnym kraju.

Wybierając się na wakacje, warto mieć w podróżnej apteczce sprawdzony lek na biegunkę. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnej niespodzianki i będziemy się mogli cieszyć zasłużonym urlopem.