Rotawirusy - co warto o nich wiedzieć?

Każda matka chce, aby jej dziecko cały czas było zdrowe i uśmiechnięte. Stara się więc zapobiegać chorobom, a w momencie ich wystąpienia łagodzić ich objawy. Jedną z chorób, które może spotkać dzieci, jest wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego, wywołane przez rotawirusy. Najczęściej występuje ono w okresie zimowo-wiosennym.

Czym są rotawirusy?

Jest to grupa wirusów, która należy do rodziny reowirusów. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa rota, oznaczającego koło. Pod mikroskopem bowiem wirus ten wygląda jak koło ze szprychami. Rotawirusy są jedną z najczęstszych przyczyn biegunki i wymiotów wśród dzieci i niemowląt. Zarazić się nimi mogą także osoby dorosłe. Z kolejnymi infekcjami odporność się zwiększa, stąd też dorośli rzadziej cierpią na dolegliwości spowodowane przez te wirusy. Powodem większej zachorowalności wśród dzieci jest również łatwe przenoszenie się wirusa pomiędzy osobą zakażoną a zdrową. Wystarczy, by dziecko zarażone rotawirusami nie umyło w przedszkolu rąk po skorzystaniu z toalety, a może zarazić kolejne osoby.

Objawy zarażenia rotawirusowego

Głównymi objawami ataku rotawirusów są biegunka i gwałtowne wymioty. Chory może również mieć gorączkę. Przy zwiększonej ilości stolców i torsjach szybko może pojawić się osłabienie, spowodowane odwodnieniem. Z tego powodu warto zwracać baczną uwagę na ilość spożywanych płynów. Małe dziecko szybciej się odwadnia i może się okazać, że konieczny będzie pobyt w szpitalu i kroplówka w celu uzupełnienia elektrolitów. Hospitalizacja jest jednak wyjściem ostatecznym, często wystarczy podawanie dziecku płynów w celu uzupełnienia niedoborów. Osoby dorosłe, cierpiące z powodu zakażenia rotawirusami także powinny zadbać o spożywanie odpowiedniej ilości napojów, najlepiej wody, słabej czarnej herbaty bądź herbat ziołowych. Zastosować można także środki przeciw biegunce, dostępne w aptece bez recepty.

Kiedy do lekarza?

W przypadku biegunki i wymiotów często wystarczające jest domowe leczenie, polegające na uzupełnieniu niedoboru płynów i elektrolitów. Wizyta u lekarza jest niezbędna w kilku przypadkach:
- kiedy choruje dziecko poniżej szóstego miesiąca życia bądź osoba w podeszłym wieku,
- kiedy objawom choroby towarzyszy wysoka temperatura, przekraczająca 39 stopni Celsjusza,
- kiedy podejrzewamy odwodnienie (objawami może być rzadsze oddawanie moczu, płacz bez łez, wysuszenie skóry),
- kiedy w stolcu pojawi się śluz lub krew.
W powyższych przypadkach warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie lub hospitalizację, jeżeli pacjent będzie tego wymagał.