Strona
główna

Sposoby na odwodnienie

Odwodnienie pozostaje jedną z najbardziej niebezpiecznych konsekwencji biegunki – skrajne odwodnienie może prowadzić nawet do śmierci. Jak wobec tego najlepiej uregulować poziom nawodnienia organizmu – nie tylko podczas biegunki?

Sposób na odwodnienie nr 1: minimum 2 litry wody dziennie

Zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Tu podstawą jest zachowanie odpowiedniego poziomu wody w organizmie – można spożywać warzywa, owoce, napoje mleczne, soki oraz oczywiście czystą wodę. Pamiętaj, że niektóre napoje, np. kawa, herbata czy alkohol, nie tylko nie nawodnią organizmu, ale wręcz przyczynią się do utraty wody.

Według Instytutu Żywności i Żywienia dzienna norma to 2 litry wody dla kobiet i 2,5 litra dla mężczyzn. Warto zaznaczyć, że zapotrzebowanie organizmu na wodę wzrasta w upalne dni, po wysiłku fizycznym, w czasie niektórych dolegliwości (w tym właśnie biegunki), a u kobiet dodatkowo w czasie ciąży i okresie laktacji.

Sposób na odwodnienie nr 2: elektrolity

Elektrolity to wodne roztwory jonów, które uczestniczą w licznych biochemicznych procesach w naszym organizmie. Na utratę elektrolitów jesteśmy narażeni każdego dnia, ale szczególnie w trakcie biegunki. Dlaczego elektrolity to dobry sposób na odwodnienie? Ich kluczową dla organizmu rolą jest udział w rozprowadzaniu i wchłanianiu wody. Dlatego tak popularne stają się zestawy elektrolitów do rozpuszczania w wodzie, które można kupić w aptekach i niektórych sklepach.

Sposób na odwodnienie nr 3: właściwa osmolalność płynów

Odwodnienie jest szczególnie groźne u dzieci i osób w podeszłym wieku, których stan może pogorszyć się nawet w kilka godzin. W takim przypadku zwykła woda nie wystarczy.

Skutecznym sposobem na odwodnienie są płyny o obniżonej osmolalności – to znaczy o właściwościach usprawniających ich wchłanianie do tkanek i komórek. Osmolalność płynu determinuje proporcja elektrolitów oraz innych cząsteczek składników odżywczych (np. glukozy) zawartych w płynie, dlatego płyny o właściwej zawartości elektrolitów to jeden z najskuteczniejszych sposobów na odwodnienie.

Sposób na odwodnienie nr 4: odpowiednia temperatura płynów

Nie bez znaczenia jest temperatura podawanych napojów – płyny stosowane do nawodnienia powinny być chłodne (nie zimne). Ciepłe napoje wzmagają odruch wymiotny, co w przypadku grypy żołądkowej może znacznie pogorszyć samopoczucie i stan zdrowia.

Czytaj więcej: