Stres a biegunka

W codziennym życiu czeka nas wiele stresów, z którymi musimy sobie poradzić. Czasami jednak stres paraliżuje albo utrudnia codzienne funkcjonowanie do tego stopnia, że nie obejdzie się bez pomocy.

Żołądek wrażliwy na stres

Kiedy dotyka nas stres, to reaguje cały organizm – podnosi się poziom adrenaliny, serce zaczyna mocniej pompować krew, przez co podnosi się jej ciśnienie, a także wzrasta napięcie mięśni. Jeżeli ten stan nie trwa zbyt długo, to wtedy po chwilowym skoku wszystko wraca do normy. U wielu osób sytuacje stresowe skutkują biegunką i innymi dolegliwościami trawiennymi, takimi jak zaburzenia trawienia czy skurcze jelit. Przewlekły stres może powodować chorobę wrzodową żołądka, dlatego warto zwracać uwagę na odpowiednią dozę relaksu i wypoczynku od stresu, choć dla niektórych może to być trudne.

Przyczyna tkwi w głowie

Jeżeli na podstawie własnych obserwacji powiążemy stres ze sporadycznie występującą u nas biegunką, warto najpierw zbadać, czy nie jest ona spowodowana naszymi złymi nawykami żywieniowymi czy chorobami, które dają takie same objawy. Jeżeli okaże się, że podłożem naszej dolegliwości jest stres, to warto skonsultować się z psychologiem, aby uzyskać pomoc w sposobach zwalczania lub łagodzenia stresu. W przypadku biegunki występującej sporadycznie w sytuacjach stresowych, warto doraźnie zastosować leki przeciw biegunce, takie jak Stoperan. Zawiera on loperamid, który jest jedną z najskuteczniejszych substancji przeciwbiegunkowych.

Co robić, gdy zapowiada się sytuacja stresująca?

Kiedy czeka nas ważne wystąpienie, egzamin czy inna stresująca sytuacja, warto przygotować się na różne okoliczności. Przede wszystkim pamiętać należy o zjedzeniu lekkiego posiłku, a także o porannej wizycie w toalecie. Jeżeli już wtedy występuje biegunka, to warto zażyć lek zawierający loperamid. Efekty jego działania widać po godzinie, a więc zacznie działać przed rozpoczęciem się sytuacji stresującej. Warto mieć także lek na wszelki wypadek pod ręką. Aby uniknąć stresu, który może spowodować biegunkę, warto sięgnąć po napar z melisy - zamiast porannej kawy. Warto także znaleźć swój sposób na zwalczanie codziennego stresu – poprzez aktywność fizyczną, medytację czy uprawianie hobby.

Biegunka związana ze stresem jest objawem nieprzyjemnym, ale dzięki zredukowaniu stresu w wielu sytuacjach można jej uniknąć. Aby dolegliwości trawienne nam nie dokuczały, należy popracować nad nauką relaksowania się po i w czasie występowania stresu w naszym życiu.